"Ławeczka ks. Osipowicza- pamieć, która łączy pokolenia"

Upamiętnimy ważną postać
Będzie spoglądał na kościół, którego był budowniczym.
- To była postać niezwykle ceniona przez mieszkańców naszej gminy. Był inicjatorem i mocno zaangażował się m.in. w budowę kościoła w Kępicach – przypomina Magdalena Majewska, Burmistrz Kępic.
Ksiądz Alfred Osipowicz słynął ze swojego zamiłowania do gry na instrumentach, kochał przyrodę, był blisko zwykłych ludzi. Teraz jego postać będzie upamiętniona. Wszystko dzięki zdobytym środkom w ramach projektu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022” realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt został złożony przez Bibliotekę Miasta i Gminy Kępice.
- Rzeźba odlana z brązu będzie przedstawiać księdza w szatach prałata z puzonem, na którym grał ksiądz i po dziś dzień jest z nim kojarzony. Ksiądz Osipowicz słynął ze swojego zamiłowania do przyrody, stąd propozycja wykonania rzeźby w formie ławeczki zlokalizowanej w parku, wśród zieleni – mówi Aleksandra Christyniuk, współautorka projektu.
Koszt wykonania rzeźby to 140 tysięcy złotych, z czego otrzymane dofinansowanie pokryje aż 90 procent zadania, czyli kwotę 126 tysięcy złotych. Już powstała wizualizacja pomnika, na podstawie którego artyści będą realizować projekt. Określono, że wysokość postaci wyniesie ok. 135 cm, a siedziska ławki ok. 40 cm.
– Wizualizacja powstawała w oparciu o wiele zdjęć archiwalnych z wizerunkiem księdza Osipowicza, pochodzących m.in. z obfitych zbiorów grupy „My Kępiczanie” - informuje Marta Borodziuk, dyrektor kępickiej biblioteki. Pomnik będzie zlokalizowany na Placu Osipowicza w Kępicach. Planowany termin realizacji to listopad tego roku.

Dofinansowano ze środków programu własnego

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022,

pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Fot. Wizualizacja pomnika ks. Alfreda Osipowicza.

logotyp Centrum rzeźby w Orońsku
Logotyp Ministertswa Kultury i Dziedzictwa Narodowego